Poruchy koncentrace v rámci psychovegetativních poruch

Koncentrace je schopnost soustředit pozornost na potřebnou činnost.

Poruchy koncentrace se mohou objevit z důvodů fyziologických (přirozených) a také mohou nastat při mnoha tělesných i duševních poruchách. Pokud jde o závažné onemocnění, je třeba vyhledat lékařskou pomoc, zatímco pokud se jedná o přirozené příčiny, koncentrace se obnoví po jejich odstranění. V obou případech je možné koncentraci zlepšit přírodními přípravky, ovšem základní příčinu poruchy není radno podceňovat.

Přirozenou příčinou poruchy koncentrace je především únava a její příčinou zase nespavost. Dále se koncentrace snižuje například v důsledku hladu i přejezení, v důsledku pití alkoholu, ale i v důsledku stimulačních nápojů jako jsou káva, černý a zelený čaj, coca-cola, energetické drinky (a samozřejmě stimulační drogy či léky). Stimulační látky lidé (např. řidiči, studenti) často užívají k zahnání spánku a zlepšení soustředění, ale u soustředění dosáhnou opačného efektu: Z těchto důvodů se užívání psychostimulačních látek nedoporučuje.

Nejčastější příčinou poruch koncentrace je stres: špatné zprávy, neshody ve vztazích, pocity křivdy, zkrátka všechny nevyřešené problémy nechtěně přitahují naši pozornost a zhoršují naše soustředění na činnosti, které potřebujeme vykonat. Při výše zmíněných poruchách koncentrace je možné vyzkoušet léky přírodního charakteru, tzv. fytofarmaka. V případě, kdy fytofarmakum nenese žádaný efekt v průběhu 2 týdnů, je potřeba konzultovat stav s lékařem.

MUDr. Jiří Švarc, Ph.D.
primář ochranného léčení
Psychiatrická nemocnice Bohnice